12 شهريور روز ملي مبارزه با استعمار

«رئيسعلي دلواري» سرداري كه هنوز انگليسي ها از نامش مي ترسند

رئيسعلي دلواري سردار بزرگ نهضت مقاومت جنوب ايران در مقابل استعمار انگليس را بايد نماد مقاومت، استعمارستيزي و ولايتمداري ناميد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه فتح، در كتب تاريخي در مورد رئيسعلي دلواري و رشادت هاي وي و يارانش توضيحات مفصل و مبسوط داده شده و شرح ايستادگي اين فرزند برومند ايران زمين در مقابل استعمار انگليس در كتب و فيلم ها آمده است.

به راستي چرا نام رئيسعلي دلواري مانا شد و هر ساله روز شهادت اين بزرگ مرد ايراني به روز ملي مبارزه با استعمار ناميده شده است؟ رهبر معظم انقلاب در 13 ديماه سال 1370 سفري به استان بوشهر داشت و در اين سفر به شهر دلوار و منزل رئيسعلي دلواري هم سفر كرده و در اين سفر بود كه معظم له رئيسعلي دلواري را شهيد ناميد.

رئيس بنياد بوشهر شناسي خود يكي از مورخان نامي و سرشناس استان بوشهر است كه تمام زوايا و زندگي رئيسعلي دلواري را مي شناسد و در مورد آن تحقيق كرده است.

عبدالكريم مشايخي با اشاره به اينكه قيام رئيسعلي دلواري يك قيام خودجوش، مستقل و برخاسته از بطن مردم بود، گفت: قيام رئيسعلي دلواري در آغاز جنگ جهاني اول و زماني كه آلمان ها براي مبارزه با انگليسي ها دو گروه را وارد افغانستان و بوشهر كردند، شكل گرفت و همين امر اين شائبه را ايجاد كرد كه قيام رئيسعلي دلواري به تحريك آلمان ها ايجاد شده است.

رئيس بنياد ايران شناسي شعبه بوشهر افزود: بر اساس مستندات موجود قيام رئيسعلي دلواري و همرزمانش پيش از ورود آلمان ها به بوشهر آغاز شده است، به طوري كه مبارزان جنوبي موفق شده بودند، تلفاتي نيز به آنها وارد كنند.

مشايخي ادامه داد: در چنين شرايط تاريخي رئيسعلي با نيروهاي انگليسي مستقر در بوشهر و تفنگ داران ناو جنگي كه در خليج فارس لنگر انداخته بودند، مبارزه مي كند و اين نشان مي دهد كه مبارزات رئيسعلي در جريان جنگ جهاني اول قبل از تصرف بوشهر و با يك پيش زمينه فكري و آگاهي قبلي بوده است.

رئيس بنياد ايران شناسي شعبه بوشهر تصريح كرد: هنگامي كه بوشهر به تصرف نيروهاي انگليسي درآمد، لازم بود دولت مركزي نه تنها از مبارزان جنوبي حمايت كند، بلكه تمهيدات، تجهيزات و امكانات نظامي در اختيار آنان قرار دهد، اما بر اساس اسناد و مدارك تاريخي دولت، ايران نه تنها از اين امر خودداري كرد، بلكه رهبران قيام را تحت فشار قرار داد كه دست از مبارزه بردارند و همه چيز را تمام شده تلقي كنند.

مشايخي اظهار داشت: به رغم اعلام بي طرفي ايران در جنگ جهاني اول، به دليل منافعي كه كشورهاي اروپايي در ايران و عراق داشتند، اين بي طرفي نقض و ايران نيز به اين جنگ كشيده شد و ما بر اساس مستندات تاريخي مي توانيم ادعا كنيم مبارزان جنوبي در مبارزه با استعمار پيش گام بودند و اين پيش گامي در هيچ جاي ايران ديده نمي شود و اين يكي از افتخارات مبارزان تنگستاني در تاريخ است.

رئيس بنياد ايران شناسي شعبه بوشهر اضافه كرد: در جنگ جهاني اول هنگامي كه استعمارگران انگليسي به سمت دشتستان بوشهر رهسپار مي شوند، زنان روستاي لرده از توابع اين شهرستان در كنار مردان صحنه هايي مي آفرينند كه شايد به جرات مي توان گفت در مبارزات ايران كم نظير است و اين مسئله قابل توجهي است كه در همين راستا تلاش شده است، نقش بانوان در اين قيام گسترده تر ديده شود.

مشايخي تصريح كرد: در مجموع اسلاميت، اصالت، اخلاص، استقلال و تنهايي دردآلود مبارزان از ويژگي هاي قيام مجاهدان جنوب است كه توسط هيچ قدرت داخلي و خارجي حمايت نمي شدند.

وي اظهار داشت: با شهادت رئيسعلي دلواري تصور مي شد، قيام مردان جنوب نيز پايان يافته است، اما مجاهدت هاي دلير مردان جنوبي متوقف نشد و مبارزاني همچون زائر خضرخان اهرمي و شيخ حسين چاكوتاهي با تحت فشار قرار دادن انگليس، عظمت و اقتدار استعمار را زير سئوال بردند.

مشايخي ادامه داد: همرزمان رئيسعلي دلواري پس از شهادت او با بستن جاده بوشهر به شيراز معروف به جاده شاهي و دستگيري سفير انگليس، اين كشور را وادار به تسليم در برابر خواسته هاي اسلامي مبارزان جنوب مي كنند.

مشايخي اظهار داشت: وقتي روحيه استعمار ستيزي، استقلال طلبي و خودباوري را در پرتو برگزاري همايش ها، كنگره ها و نكوداشت ها در جوانان ايجاد كنيم، آنان را در برابر حربه هاي استعمارگران مصون مي كنيم، همچنان كه جوانان ما در جريان هشت سال دفاع مقدس با رهبري امام راحل و با اقتدايه گذشت تاريخي ايرانيان در دفاع از آب و خاك وطن در برابر نه تنها دولت عراق، بلكه تمام متجاوزان خارجي ايستادند و اين درس كمي نيست.

وي اظهار داشت: الگوي اقتدار رهبري فكري رئيسعلي دلواري در مبارزاتش شخصيت هايي مثل مجتهد بلادي بوشهري، مجتهد اهرمي و شيخ محمد حسين برازجاني هستند.

http://kohkilooyeh.koolebar.ir/node/1027

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کپچا
. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.