جانباز دفاع مقدس در گفتگو با کوله بار مطرح کرد:

روایت شش بار مجروحیت در جنگ تحمیلی/ راویان راهیان نور از اغراق گویی پرهیز کنند

جانباز و مجروح جنگی هشت سال دفاع مقدس گفت: راویان راهیان نور باید واقعیات, تلخی ها وشیرینی های جنگ را با هم تعریف کنند چرا که اگر این گونه باشد تاثیر بیشتری هم می تواند بر روی نسل جوان داشته باشد.

علی نقی اباذری در گفتگو با خبرنگار کوله بار از نحوه مجروحیتش گفت: سال 1339 در شهر ساری به دنیا آمدم و در سن 20 سالگی و در سال 1359 به خدمت سربازی رفتم و پس از گذراندن دوسال خدمت سربازی عضو بسیج شدم و مجددا به جبهه های حق علیه باطل برگشتم و در سال 1361 در عملیات والفجر 4 در شهر مریوان در اثر اصابت گلوله به زانویم مجروح شدم و این اولین مجروحیتم در جنگ تحمیلی بود.

 

این جانباز در ادامه افزود: پس از بهبودیم در سال 1362 نیز در عملیات والفجر 6 در دهلران در اثر اصابت ترکش مین به ناحیه سرم مجددا مجروح شدم و دو شب پس از این واقعه در اثر اصابت ترکش به دستم دچار شکستگی در این ناحیه شدم.

 

وی به دیگر مجروحیتش در سال 1365 اشاره کرد و افزود: در سال 1365 در عملیات کربلای 4 در شهر خرمشهر در اثر اصابت ترکش نارنجک به ناحیه فکم, دندان هایم شکست و زبانم پاره شد همچنین در سال 1366 در منطقه غرب و در ادامه عملیات کربلای 10 در اثر اصابت ترکش خمپاره به ناحیه پشت و کتفم دچار مجروحیت شدم.

 

این مجروح جنگی ادامه داد: در نهایت در سال 1367 در زمان عقب نشینی در منطقه فاو اصابت ترکش به گوشم سبب پاره شدن آن شد.

 

راویان راهیان نور از اغراق گویی پرهیز کنند

 

اباذری در خصوص برگزاری اردوهای راهیان نور و تاثیر آن بر روی نسل جدید گفت: راهیان نور در نفس عمل کار بسیار ارزشمند و ارزنده ای است و تنها موضوعی که باید بر روی آن تاکید داشت بحث راویان است گاهی اوقات دیده شده که برخی از راویان در بحث روایت گری اغراق می کنند و این خود باعث پایین آمدن اخلاص و عمل رزمنده ها می شود و در این راه بهتر است از خود رزمنده های هشت سال دفاع مقدس استفاده شود چرا که مسئولین مربوطه اگر می خواهند در این عرصه تاثیرگذار باشند باید در این زمینه هزینه و انجمن روایتگری را تاسیس کنند و چرا که هر کسی تحلیل های خود را دارد.

 

این جانباز اضافه کرد: راویان راهیان نور باید واقعیات, تلخی ها وشیرینی های جنگ را با هم تعریف کنند چرا که اگر این گونه باشد تاثیر بیشتری هم می تواند بر روی نسل جوان داشته باشد.

 

باید مفاهیم انقلاب و دفاع مقدس به خوبی به نسل کنونی منتقل شود

 

وی در مورد ارتباط نسل جدید و قدیم ابراز داشت: میان این دو نسل ارتباط های زیادی وجود دارد و باید مفاهیم دفاع مقدس به خوبی به این نسل و نسل های آینده سینه به سینه منتقل شود و ماندگاری دفاع مقدس نیز در همین نقل کردن آن است حتی بهتر است در یک جمع هر چند اندک نیز از خاطرات و رشادت های رزمندگان گفته شود چراکه همین خاطرات جزو تاریخ ارزشمند یک کشور است و این جوانان خصوصا دانش آموزان و دانشجویان به عنوان طلایه داران علم و فرهنگ کشور می توانند نقش بسیار ارزنده ای در ترویج و انتقال فرهنگ دفاع مقدس داشته باشند.

 

رزمندگان و فرماندهان خاطرات دفاع مقدس را در هر مکانی بازگو کنند

 

این فرمانده جنگ تحمیلی افزود: رزمندگان و فرماندهان باید خاطرات و دستاوردهای انقلاب و دفاع مقدس را در هر مکانی که هستند نقل کنند تا اظهارات آنها به عنوان یک سند باقی بماند و هم اکنون گفتن این موارد برای نسل جوان به عنوان یک نیاز تلقی می شود.

 

انعکاس سالروز عملیات ها توسط رسانه ملی

 

اباذری تاکید کرد: متاسفانه در یکی دیگر از کارهایی که اهمال می شود یادآوری نکردن سالروز عملیات ها به نسل کنونی است چرا که این نسل باید با مفاهیم انقلاب و دفاع مقدس پیوند بخورند که متسفانه این موضوع بسیار کمرنگ است هر چند ما وظایف خودمان را انجام می دهیم.

 

این فرمانده دفاع مقدسی با بیان اینکه باید یادواره شهدا برگزار شود و در آن از وصیت نامه شهدا استفاده کرد افزود: صدا و سیما به عنوان رسانه رسمی ایران باید برای سالروز عملیات ها ویژه برنامه هایی را تدارک ببیند و بیشتر روز آنها کار کند و از فرماندهان و رزمندگان برای خاطره گئیی بهره ببرد و در برنامه هایی که برگزار می کند وصیت نامه شهدا را قرائت کنند.

 

باید فضای شهرها را با مضامین دفاع مقدسی عجین کنیم

 

این مجروح جنگی در ادامه اظهار داشت: باید فضای شهرها را با مضامین دفاع مقدسی عجین کنیم و علاوه بر مواردی که برای انتقال مفاهیم انقلاب مطرح شد فعالیت های دیگری نیز می توان انجام داد از جمله اینکه خاطرات رزمندگان را به صورت نمایشی و پرده خوانی اجرا و مفاهیم آن را منتقل کرد که این گونه برنامه ها می تواند مخاطبان زیادی را به سوی خود جذب کند.

 

نقش تاثیرگذار دانشجویان در انتقال مفاهیم انقلاب

 

وی با بیان اینکه دانشجویان می توانند تاثیر بسزایی در انتقال مفاهیم دفاع مقدس داشته باشند افزود: امروزه برگزاری مراسم حلقه صالحین در فضای دانشجویی و بازگو کردن ایستادگی ها و فداکاری های رزمندگان در زمان هشت سال دفاع مقدس از جمله فعالیت های بسیار اثرگذار در نسل کنونی و آینده است چرا که این نسل همان پدران نسل های آینده هستند و اگر این موارد برای آنها بازگو نشود دیگر نسل انقلاب وجود نخواهند داشت تا آن مفاهیم را به نسل آینده منتقل کنند بنابراین وظیفه ما است که از هر فرصتی برای نقل این مفاهیم استفاده کنیم و نسل کنونی را از وقایع آن روز مطلع کنیم تا آنها نیز سفیران ما برای نسل های آینده باشند.

 

اباذری گفت: در جنگ تحمیلی کشورهای زیادی با هم متحد شدند تا بر علیه ایران جنگ به راه بیاندازند اما ایران توانست به تنهایی در برابر آنها مقابله کند و به پیروزی برسد و این خود دلیلی بر حقانیت ما بود و همه این موارد باید برای نسل کنونی انعکاس داده شود تا به عنوان یک تاریخ ارزشمند برای نسل های آینده باقی بماند.

http://kohkilooyeh.koolebar.ir/node/1123

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کپچا
. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.